Civilek Esemény Hírek

Volt lakói nem engedik elfelejteni szülőföldjüket

 

A küldöttség akik elhelyezték a megemlékezés koszorúját

2016-ban először meghirdetett találkozón még nem gondoltuk, hogy ilyen érdeklődést fogunk kiváltani. A vasárnap megtartott ünnepség létszáma ,ami az idén is közelített a 200 főhöz  bizonyította, hogy az emberek igénylik továbbra is ezt az összejövetelt. Szó szerint az ország minden szegletéből /Baja, Békéscsaba, Szeged, Pécs / és még sorolhatnám jöttek az öregdiákok családtagjaikkal. Reggel 8 órától volt gyülekező, fél 9-kor egy küldöttség Fejes József  vezetésével  megkoszorúzta a 2017-ben Kiscsákó iskoláinak állított közös emlékművet a majorba, aminek a folyamatos rendben tartásáról  Molnár György gondoskodik! A megemlékezés koszorúját Sín István és Schneider György helyezte el, ők fizikai erejüket nem kímélve vették ki részüket az emlékmű létrejöttében.

 

Rendezvény
10 órakor kezdődött a műsor, amit NAKK igazgatója S Nagy Péter nyitott meg, visszatekintést nyújtott az elmúlt 2 év eredményeire.
–  Kiadásra került a Kiscsákói Emlékek c. könyv.
–  Emlékművet avatott Kiscsákó közössége
– Nagy meg tiszteltelésnek vettük, hogy felfigyelt a könyvünkre a KOSSUTH RÁDIÓ egyik riportere  aki PLESOVSZKI JÓZSEF „majorosi öregdiák” közreműködésével néhány perces riportot is készített az
„ÉRTÉKEK A MAGYARSÁG KINCSESTÁRÁBÓL” c. sorozatában.
A műsor fénypontja egy félórás kisfilm volt amit kiscsákói unokák felvételeiből régi fényképekkel, megható zenékkel kombinálta össze TÜSKÉS TIBOR.
Elhangzott egy rövid kis előadás ami összefoglalta a kiscsákói emberek életútját, kiemelve a sikereiket, sőt világhírnevet is elérőket, ugyanakkor elismerve azokat az egyszerű kétkezi munkás embereket, akik nem hagyták el a tanyavilágot, itt járták az élet iskoláját és az őseiktől mindent elsajátítva ugyanolyan értékes emberekké váltak, hogy közöttük is számtalan diplomát és szakmunkás bizonyítványt ki lehetett volna osztani !
A műsor zárásaként egy megható szívhez szóló verset halhattunk Plesovszki Józseftől és őt követte Plesovszki Pálné /  „A TORNYOS MAJOR” utolsó tanító nője/  sajátságos vidám stílusában előadott verse ami egy kicsit oldotta a könnyes szemű közönség meghatottságát.

 

Kiállítás
Tárgyi kiállítás

Ezt követően  mindenki megtekinthette Plesovszki József tanyasi régiségekből álló kiállítását, amit jelenlegi lakhelyéről Solymárról szállított le és mindezt és a még otthon lévő teljes gyűjteményét felajánlotta NAGYSZÉNÁS RÉSZÉRE, amennyiben egy tájház jellegű épületben szívesen fogadnának. A színházteremben pedig a kiscsákói gyökerű művészek és őstehetségek munkáiról készült fényképek láthatóak, mint a háromszoros Derkovits díjas Ravasz Erzsébet, Csucskai Tóth János jószág gondozó munkái, Lánya Tóth Czifra Mária valamint a Kiscsákói, utána  Nagyszénáson egykori „boltos” Szűcs Laci bácsi  Lánya Szűcs Lenke művészi alkotásai. Egy paravánon pedig a Geist kastély egykori berendezési tárgyainak fényképei láthatóak. A kiállításnak ez a része még egy hétig bárki számára megtekinthető!

Képek a kiállításból:

Szerző: Nagy Lajosné

Fotó: Emlék, a kiscsákói tanyavilágnak